V letošním roce oslavíme i my v Jaroměři již 159 let od založení sokolského spolku. Pojďme tento významný den společně oslavit obdarováním někoho druhého. Darujme to nejcennější, darujme krev!
Sokolové byli vždy s naší republikou spojeni i v jejích těžkých chvílích. Chceme pomoci i nyní - v době spojené s omezeními v důsledku pandemie Covid-19 - a pokusit se omladit základnu dárců krve. Právě mladší ročníky dárců, dle vyjádření lékařů, zdravotnictví potřebuje. A kdo jiný než my, sokolové, by měl jít příkladem? Po vzoru našich hodnot LASKAVOST, OBČANSTVÍ, KOMUNITA bychom chtěli vyzvat všechny naše dospělé členy, ale i příznivce a fanoušky, aby se zapojili do projektu Sokolská kapka krve.

Ukažme v této nelehké době sílu společného ducha sokolů a oslavme památku našich zakladatelů. 

Co obnáší dárcovství krve, se můžete dočíst pod odkazem výše, případně přímo na stránkách Transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Hradec Králové. Informace pro prvodárce najdete přímo v tomto letáku. A souhrn informací máme samozřejmě i přímo tady, proto čtěte směle dál!

Kdo může krev darovat?

Krev může darovat každý člověk dlouhodobě žijící v ČR splňující tyto podmínky:

  • 18-65 let; 
  • váha min. 50 kg;
  • netrpí závažnějším onemocněním, kdy by odběr krve mohl ohrozit jeho zdraví; 
  • nepatří mezi osoby s vyšším rizikem výskytu vybraných infekčních chorob (AIDS, žloutenky) nebo tyto choroby neprodělal; 
  • netrpí chronickým onemocněním (např. cukrovkou, epilepsií apod.). 

Pokud byl očkován proti COVID-19 - dárce je vyřazen:

  • 7 dní po každé dávce (vakcíny Pfizer/BioNTech, Moderna, Novavax, Sanofi)
  • 28 dní po každé dávce (vakcíny Astra Zeneca, Johnson&Johnson)

Z dárcovství je ale dočasně vyloučen dárce v těchto případech:

  • covid-19 pozitivní bez příznaků;
  • v posledních 14 dnech byl v některé zemi označené ve vztahu ke covid-19 na "semaforu" jako oranžová, nebo v posledních 28 dnech v zemi „červené“. Aktuálně platný “semafor” najdete na stránkách MZČR;
  • je v karanténě (do ukončení karantény), nebo byl v těsném kontaktu s osobou v karanténě či izolaci (do skončení karantény či izolace).

Odebírá se obvykle 450 ml krve do plastového vaku. Samotný odběr trvá 5-10 minut. Odebrané složky krve se nahradí během několika dnů až 3 týdnů.

Máte ještě další dotazy a nenašli jste na ně odpovědi pod dostupnými odkazy? Můžete se obrátit na e-mail níže a pokud na sebe uvedete i kontakt, spojí se s vámi některý z našich členů, kteří již dárci jsou, a podělí se s vámi o své zkušenosti, případně vám pomůže získat chybějící informace.

Kdy a kde mohu darovat krev?

Kdykoliv během roku na mnoha místech!

Co za to?

Darování krve není obchod. Není to ani soutěž! Ale i přesto...pokud svůj prvoodběr po jeho úspěšném absolvování nahlasíte na našem mailu sokolska-kapka-krve.jaromer@centrum.cz, tak kromě pocitu, že děláte víc než jen dobrý skutek, získáte od nás jako poděkování některý z originálních kousků z našeho klubového e-shopu, případně nějakou pozornost od některého z našich partnerů.

Tato kampaň beží aktuálně do 30.6.2021. Ukažte, zač je toho loket!

Zajímá vás víc?
Klidně se ptejte, e-mail na nás máte!