Martin je u A-týmů od roku 2016. S týmem se mu podařilo 2x za sebou vyhrát základní část Národní ligy – Západ a v minulé sezóně dokonce vyhrát mistrovský titul a tím si zajistit postup do 1. ligy. Před pár dny byl také veřejným hlasováním (na ig stránce @1.liga_aktualne“) zvolen jako nejlepší trenér 1. ligy mužů.

Martine, v čem vidíš úspěch ať už v letošní, nebo i těch minulých sezónách? Řekněme si narovinu, že tohle umístění před sezónou málokdo očekával. 

Příčin je více, asi za nejdůležitější považuji nastavení teamu, který skvěle pracoval v průběhu sezony a šel odhodlaně a naplno do každého zápasu stejně jako v předcházejících sezonách. Samozřejmě i posily, které výborně zapadly do kolektivu a stali se nedílnou součástí zmíněného úspěchu.

Zmínil jsi posily, hned sedm hráčů mělo do Jaroměře vyřízené hostování nebo střídavé starty. Posily také přicházeli v průběhu sezóny. Nebylo náročné jejich herní začlenění a můžeš jmenovat, kdo z hráčů tě překvapil?
(Poznámka: Jakub Kopecký, Patrik Rozkovec, Tomáš Černý, Kuba Kárník, Milan Koubek, Adam Kobr, Daniel Kroupa, Daniel Škeřík, Michal Janeček, Filip Krigovský)

Nebylo to snadné, všichni z nově příchozích byl zvyklí na něco jiného, měl jsem z toho celkem obavy, ale nakonec stačily každému dva zápasy, něco jsme si vyjasnili a kluci skvěle zapadli, protože každý z nich přinesl do hry i něco svého, pomohlo to celkově k rozvoji teamu. Překvapením byli pro mě všichni, jejich nasazení nám velice pomohlo v celé sezóně

Nejlepší a nejhorší zápas v sezóně?

Nejlepší zápas je ten, který vyhrajete. A je o to cennější, když je to proti silnému soupeři a to se nám několikrát podařilo. Nejhorší zápas byl asi v Havířově, kde jsme byli absolutně bezradní a vypili jsme si kalich hořkosti až do dna.

Zápasy v domácí hale ASVAJ jsou známe svou bouřlivou atmosférou a atypickým povrchem pro soupeře. Byla to i tentokrát výhoda?

Mohu říci, že opět nám bylo domácí prostředí oporou, i když se nám nedařilo jako v loňské sezóně, tak nám naši fanoušci vytvořili úžasnou atmosféru a hnali nás dopředu. Povrch je problém pro oba teamy, ale přeci jen na něm pravidelně trénujeme, takže si s ním umíme poradit mnohem lépe než soupeř

Jak hodnotíš výkony mladých odchovanců? Dušan Völgyi, Tomáš Hejzlar, Jiří Hofman se pravidelně zapojovali do zápasů. Junior Petr Kotlář byl v širší sestavě.

Dobře se zapracovali do teamu již v předcházejících sezónách a je na nich znát každý zápas, ale někteří ještě potřebují čas a víc na sobě zapracovat, přeci jen je to 1. Liga a v ní se trestá většina chyb.  Určitě je v nich do budoucna velký potenciál pro Jaroměřský florbal.

Jelikož tě znám, vím, že hodně času trávíš sebevzděláváním. Jezdíš na semináře, sleduješ mnoho zápasů a podstatnou část času věnuješ přípravě tréninků. Zlepšuješ se díky tomu a máš trenérskou ikonu, která tě inspiruje?

Snažím se neustále reagovat na vývoj florbalu a zapojovat nové poznatky do trénování a zápasů. školení, čtení odborné literatury a sledování videa mi ukazují možnosti ze kterých čerpám a věřím, že mi pomáhají ke zlepšování. Každopádně je to práce 7 dní v týdnu, přesně jak se ptáš, není to jen tréninky a zápas, ale vzdělávání sledování videí, rozbory, přípravy, atd… Zahraniční trenéry prakticky neznám, z těch Českých je to Pavel Brus z Vítkovic, je to výborný trenér po všech stránkách

Byla pro jaroměřský florbal uplynulá sezóna velkým krokem kupředu?  

Dalo by se říct spíš skokem, asi nikdo nevěřil, že skončíme po základní části na 6. místě. Posunulo nás to dál a nasadili jsme si laťku hodně vysoko, team bude muset v příští sezoně hodně makat aby ji udržel, do teď jsme dokázali překvapit, teď už na nás budou připraveni

Děkuji za odpovědi a otázka na závěr. Budeš u týmu i následující sezónu?

Určitě budu působit v klubu, ostatní je předmětem jednání.